Prospectum.cz
Prospectum Prospectum Prospectum Prospectum
Strona główna / Wiadomości / Podatek drogowy i od nieruchomości – terminy rozliczeń i płatności
Oglądasz automatycznie przetłumaczoną wiadomosć na Twój język. Oryginalna wiadomość została napisana w innym języku.

Podatek drogowy i od nieruchomości – terminy rozliczeń i płatności

piątek, 24 Lipiec 2015

Podatki majątkowe w Czechach – od nieruchomości oraz od pojazdów drogowych wykorzystywanych w działalności ekonomicznej – należą do jednych z niższych w Europie, ale równocześnie z całego spektrum podatków określonych w czeskich przepisach są najbardziej uciążliwych administracyjnie.

Podatek drogowy i od nieruchomości – terminy rozliczeń i płatności

Podatek drogowy

Podatek drogowy, który faktycznie jest podatkiem od użytkowania pojazdów drogowych w celach działalności ekonomicznej (gospodarczej) dotyczy niemal wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie z prawem obowiązek podatkowy dotyczy każdego pojazdu wykorzystywanego do celów działalności, nawet jeśli nie jest wpisany do majątku firmy.

W praktyce oznacza to, że nawet prywatny samochód wykorzystywany w działalności - nawet okazjonalnie - jest opodatkowany proporcjonalnie do ilości dni w roku, w których służył do osiągania przychodu. W tym też czasie przedsiębiorca może odliczać paliwo (wg rzeczywistego zużycia na podstawie ewidencji przebiegu lub ryczałtem) oraz proporcjonalnie koszty użytkowania (np. serwis).

Wyliczenie podatku wymaga dokładnej znajomości przepisów. Jego wysokość określa się poprzez liczne faktory, w tym objętość silnika, ilość osi, wiek pojazdu, a nawet normę spalinową i typ paliwa. Z podatku nie są wyłączone naczepy ani przyczepy.

Pomimo, że z reguły kwoty tego podatku nie są astronomicznie duże, ustawodawca nie ułatwił przedsiębiorcom życia. W pierwszym roku od zakupu samochodu, podatek uiszcza się do końca stycznia następnego roku na podstawie złożonej deklaracji. W kolejnym roku należy płacić kwartalne zaliczki na podstawie ostatniej deklaracji, a po złożeniu deklaracji (wszak samochód się starzeje i podatek rośnie) należy w kolejnym roku, do 31. stycznia wyrównać różnicę między zaliczkami a należnym podatkiem.

Z podatku wyłączone są pojazdy, które nie zostały zarejestrowane na terytorium Republiki Czeskiej.

Podatek od nieruchomości

Tym podatkiem – który trafia do gmin – objęte są wszystkie nieruchomości, parcele i grunty – bez względu na to czy są wykorzystywane prywatnie czy w działalności. Obliczenie należności podatkowej jest skomplikowane. Również warunki i sposób płatności są specyficzne.

Otóż zgodnie z prawem podatek od nieruchomości odprowadza za cały rok ten podatnik, który był właścicielem nieruchomości w pierwszym dni roku. Podatek odprowadza się z góry, do 31. maja danego roku. W przypadku należności podatkowych przekraczających 5000 koron, podatek można odprowadzić w dwóch ratach, do 31. maja oraz 30. listopada.

business Dane kontaktowe

Accounting & Outsourcing s.r.o.
Poděbradova 869

547 01 Náchod
Královéhradecký kraj
VAT EU: CZ08236534

Gdzie zaparkować samochód?
kliknij aby zobaczyć na mapie
+420 776 178 006 AANDO

Telefoniczny kontakt z sekretariatem:
poniedziałek - czwartek
9:00 - 15:00
piątek
9:00 - 13:00
Wizyta w biurze jest możliwa TYLKO po wcześniejszym ustaleniu terminu
account_balance_wallet Kursy Średnie Walut

23.07.2024
AUD 2.6063 PLN
CZK 0.1689 PLN
EUR 4.2810 PLN
GBP 5.0861 PLN
HUF 0.010973 PLN
SEK 0.3664 PLN
USD 3.9355 PLN
© 2010 - 2024 Accounting & Outsourcing s.r.o.